Świeżo wyciśnięte soki z owoców i warzyw mają niepowtarzalny smak i aromat. Wie o tym każdy i chyba nikogo nie trzeba przekonywać o wartościach odżywczych jakie w sobie posiada. Żaden sok z kartonu nie zastąpi świeżego soku, wytworzonego w domu ze składników które sami wybraliśmy i przygotowaliśmy.
Naturalne soki owocowo-warzywne to porcja zdrowia w najlepszym wydaniu, a przygotowany z ulubionych składników, miło połechce nasze podniebienie i doda energii na cały dzień. Jednak aby móc przygotować tak napój potrzebujemy odpowiednie urządzenie do tego. Najbardziej popularne są sokowirówki i wyciskarki do soków, ale zanim kupimy któryś z wybranych modeli, lepiej przyjrzyjmy się dokładnie parametrom technicznym oraz funkcjom jakie posiada. Przed zakupem sokowirówki zastanówmy się jakie produkty będziemy najczęściej używać do produkcji soków i jak często będziemy przygotowywać takie soki.
Jeśli zamierzamy np. pić soki tylko z pomarańczy i mandarynek, lepiej kupić wyciskarkę do cytrusów, co jest mniejszym kosztem i w pełni zaspokoi nasze potrzeby na świeże napoje. Istotną sprawą jest także to ile warzyw i owoców zamierzamy przetwarzać na soki i w jakim czasie. Jeśli będziemy z takiego urządzenia korzystać sporadycznie, nie musimy kupować urządzeń z najwyższej półki. Jeśli jednak zamierzamy soki pić codziennie lub kilka razy w tygodniu, to pomyślmy o urządzeniu które będzie proste w obsłudze, łatwe w myciu oraz posiada kilka dodatkowych funkcji. Bardzo ważne są parametry techniczne sokowirówki, czyli moc jej silnika, ilości obrotów na minutę, pojemność naczynia na sok i odpady, rodzaj napędu oraz materiał z którego zostały wytworzone najważniejsze części mechanizmu sokowirówki.
Nie patrzmy tylko na ładny wygląd i kolory, ale także na funkcjonalność w kuchni. Przybliżmy nieco znaczenie i sekrety poszczególnych parametrów technicznych sokowirówki, aby ułatwić zakup odpowiedniego modelu. - napęd silnika sokowirówki, od którego zależy prędkość produkcji soku, w wielu modelach można znaleźć dwa napędy, odpowiednie do miękkich i do twardych surowców. - moc silnika, która im wyższa tym większa jest wydajność sokowirówki.
Jeśli planujemy soki z twardych warzyw takich jak selery i marchew, lepiej zapatrzeć się w modele o mocy nawet 600W. - pojemnik na odpady powinien być jak największy, bo nie będzie wymagał częstego opróżniania, a tym samym opóźniał pracę, - otwór wlotowy jest bardzo ważny, bo od tego zależy na jakie cząstki będziemy musieli kroić produkty - sito i dno sokowirówki wyposażone w noże tnące powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, które będą odporne na kwasy owocowe. Sito musi mieć odpowiednich rozmiarów otwory, ponieważ zbyt małe szybko się zatkają, a za duże przepuszczą dużo miąższu.