Strona główna > Dieta i zdrowie > Zasady zdrowego żywienia

Często pojawia się pytanie jak można zmienić życie, by było ono zdrowe. Jednej odpowiedzi jednak nie znajdziemy. Można tylko wskazać na pewne ogólne zasady, które trzeba będzie brać pod uwagę przy żywieniu.

1. Warzywa zawsze ważne

Pewnie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są to cenne dla nas wartości, gdy będziemy spożywać dużą ilość warzyw. To tam znajdują się witaminy, błonnik, enzymy czy minerały. Spożywając warzywa można oczekiwać, że ryzyko nowotworów będzie mniejsze, nie będzie problemów z cukrzycą czy ryzyka miażdżycy, nie będzie trzeba obawiać się zawału. Można również uregulować ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Według badań jakie obecnie są prowadzone zaleca się stosowanie 9 porcji warzyw i owoców dziennie. Powinny one znaleźć się w każdym posiłku.

2. Spożywaj posiłki regularnie

Dzień należy rozpoczynać od zdrowego oraz sycącego śniadania. To właśnie sposób na to, by organizm otrzymał odpowiednią wydajność. Nie będzie trzeba obawiać się o to, że w kolejnych posiłkach spożywać się będzie nadmierną ilość kalorii. Dodatkowo regularne spożywanie posiłków będzie w stanie zagwarantować nam stosowną stabilizację poziomu cukru we krwi, do tego również nasz metabolizm będzie pracował lepiej. Można w ten sposób unikać napadów głodu.

Racjonalne odżywianie

3. Udoskonalenie diety

Warto starać się o to, by nasza dieta była przygotowana w taki sposób, że będą tam produkty kwalifikowane pod kątem wszystkich grup spożywczych jakie obecnie się wyróżnia. Należy spożywać produkty zbożowe, mleczne, warzywa i owoce, mięsa i ryby a także tłuszcz. Ostatnia sprawa to wyroby cukiernicze, które powinniśmy ograniczać.

4. Unikamy przetworzonej żywności

Musimy unikać spożywania żywności przetworzonej i jedzenia typu fast food. Należą one do wysoko przetworzonej żywności, która nie wnosi nic dobrego do organizmu. Zamiast tego mamy wiele konserwantów i wzmacniaczy smaku bez wartości. Znajdują się tam również tłuszcze, sól co również nie będzie właściwe dla zdrowia.

5. Odpowiednie nawodnienie

Woda to podstawa naszego organizmu. Bierze udział w wielu różnych procesach, odpowiada za transport substancji odżywczych. Spożycie płynów przez osobę dorosłą powinno być na poziomie 2 litrów dziennie. Razem z pożywieniem dostarczymy w ten sposób 3,5 litra wody. W ciągu dnia ta utrata wody jest w organizmie dość poważna, dlatego trzeba dbać o uzupełnianie braków.