Strona główna > Sokowirówki > Ważne parametry i funkcje sokowirówek cz I

Pośród urządzeń, które będą odpowiadały za wyciskanie soku można wymienić różne sprzęty. Będą tam klasyczne sokowirówki, wyciskarki do soku oraz wyciskarki do cytrusów. Najbardziej popularnym rozwiązaniem nadal są sokowirówki, które są proste w obsłudze i oferowane nam najtaniej spośród różnych dostępnych produktów.

W przypadku sokowirówki zasadą działania urządzenia będzie wirujące sito, na którym znajdują się ostrza. Tak powstały sok będzie się wydostawać przez dziurki znajdujące się po bokach takiego sita. Następnie może on spłynąć przez lejek do pojemnika, który jest w urządzeniu, albo powinien zostać podstawiony bezpośrednio pod urządzenie. Cechą dobrej sokowirówki będzie to, że sok, który z niej powstaje charakteryzuje się wyjątkową klarownością i to znaczy, że nie będzie tam cząstek owoców i miąższu. Znajdują się jednak liczne wartości odżywcze. Sok przyrządzony w sokowirówce powinno się spożywać od razu po przygotowaniu, ponieważ dość szybko będzie się on napowietrzał i tym samym będzie można tracić cenne witaminy.

Sokowirówki niestety nie będą się nadawać do wyciskania soku z malin, jeżyn czy jagód. Ich wielkim atutem jest jednak wydajność, ponieważ to taki sprzęt, który pozwala dość szybko przygotowywać duże ilości soku. Jednak trzeba zauważyć, że charakteryzuje się on szybką pracą a to wiąże się ze sporym hałasem. Dla niektórych minusem będzie również to, że taki sok nie nadaje się do przechowywania i jednak urządzenie będzie mało wydajne, pulpa zostaje bowiem dość mokra. Po każdym użyciu sprzęt trzeba rozłożyć i umyć i w przypadku sokowirówki jest to dość kłopotliwe, bo te poszczególne elementy są trudne do wyczyszczenia. Innym urządzeniem będzie wyciskarka, która działa przy niskich obrotach.

wyciskanie soku Dlatego trzeba się liczyć z tym, że pozyskiwanie soku będzie zajmować więcej czasu. Jednocześnie jednak sok będzie pozyskiwaniu dzięki specjalnym wałkom ślimakowym, które obracają się i miażdżą owoce. Taki system charakteryzuje się niesamowitą wydajnością i to właśnie będzie jego wielką zaletą. Przygotowywane wyciskarki pracują w taki sposób, że nie doprowadzają do napowietrzenia soku i tym samym nie ma żadnego problemu z tym, by taki sok przechowywać sobie nawet przez dwie doby. Nie będzie się trzeba obawiać, że cenne składniki odżywcze zostaną w takim soku utracone. Przy wyciskarce nie ma takiego problemu. Urządzenie jest wydajne i jego dużą zaletą jest także to, że bez problemu radzi sobie z liściastymi warzywami i tym będzie wyróżniać się spośród innych urządzeń.